20 Kasım 2011 Pazar

Anne aynı.. Baba aynı... Cocuklar farklı...

Aynı anne babadan olan, aynı havayı soluyan, aynı yemekleri yiyen iki kardeş ve ikisi de birbirinden farklı... Tabii ki benzer yanları da yok değil ama farklılıklar çoğunlukta...

- Defneyi uyku düzenine sokmak çok zor olmuştu. Geceler boyu, yatak odasının kapısının arkasında ağladığımı bilirim, sırf uykuya kendi başına dalabilsin ve alışsın diye.. Ama Kuzey kendi kendine düzenini kurdu. Hiç ağlatmak zorunda bile kalmadım. Koydum uyudu...

- Defne uyku düzenine girdi ve tüm gece uyumaya başladı. yani eğer hasta değilse, diş çıkartmıyorsa genel olarak sabaha kadar uyurdu. Gece 20'de yatardı sabah 8-9 gibi kalkardı. Kuzey düzene kendi kendine ve çabuk girdi ama uykusuz bir adam... Akşam gene 20 gibi yatıyor ama sabah 6 en fazla 6.30 dedin mi uyanıyor. Geç yatırmamın da bir faydası olmuyor, yazın okadar deniz güneş yaptık 9.30'larda yattı ama sabah kurulu saat gibi 6.30 gibi kalktı... Çok fena çok...

- Defne ne bulursa yerdi. Hatta ilaç içirmek genelde anneler için kabustur, Defne yeterki midesine birşey girsin mantığıyla, ilaçları bile ikiletmeden içerdi. Sebze-meyve hiçbirşeyi ayırtetmmezdi. Kuzey de yemeyen bir çocuk değil allah için ama çok seçici. Bir kere incelikle her şeye itiraz ediyor. İlk lokmayı ağzına atabilmek için kırk takla atmamız gerekiyor. Sadece köfteyi ve yoğurdu uzaktan tanıyıp ağzını açıyor, geri kalan yemekler, yedirenin hünerine kalmış durumda...

- Defne arabaya ne zaman binse uykusu olsun olmasın genelde hep uyurdu. Kuzey ise uyku saati bile olsa genelde pencereden dışarıya bakmayı tercih ediyor. Bugğne kadar arabada uyumuşluğu azdır.

- Defne ne kadar sevdiğini ve sevmediğini belli eden, duygularını kabaca da olsa belirten bir çocuksa, Kuzey de o kadar politik. Gülücüklerle (Defne de gerçi bebekken çok güleryüzlüydü) kendisine kızan birini bile yumuşatabiliyor. Nabza göre şerbet vermeyi çok iyi başarıyor.

- Defne puzzlelarla oynamaya bayılırdı. bebekliğinden beri her yaşa uygun çeşit çeşit puzzleları oldu. Şuan da hala çok seviyor ve yaşının çok üzerindeki puzzlerı günlerce de sürese oturup yapıyor. Kuzey oyuncak açısından ikinci çocuk olduğu için şanslıydı. puzzle, lego, bebek dahil olmak üzere ablasının bir sürü oyuncağı vardı ama o ne hikmetse sadece arabalarla oynuyor.. Bir de ablasının elbise dolabını boşaltmayı seviyor.

- Defnenin saçları çok zor uzadı ve sürekli 'erkek mi' sorusuna maruz kaldı. Kuzey daha 14 aylık bile olmadı ama 2 kez saç traşı oldu çünkü saçları çok gür ve keçe gibi.. uzamaya gelmiyor. ve bakışları tam bir erkek.

- Defne uyurken kendisine dokunulmasını çok sevmezdi. Uyuyana kadar yanında oturduğum olmuştur ama ne elini tutturmuştur ne saçını okşatmıştır. (Şu aralar koluma yatmayı seviyor, o ayrı) Ama Kuzey uyurken yataşına yatıyor yüzüstü ve bir eli arkada benim elimi arıyor. Eli elimde uyuya kalıyor. herhangi bir huysuzluk anında benim ya da babasının elinin elinde olması veya bir şarkı mırıldanmamız ona çok iyi geliyor.

- Defne hırçın bir bebek değildi. (Şimdi biraz öyle ama...) Sinirlenmezdi pek bebekken. Kuzey asabi bir bebek. Kızdığında oyuncaklarını fırlatıverıyor. Bayaa da kuvvetli fırlatıyor.

- Defne Tarçından hiç korkmadı. Kuzey bilgisayarda görünce bile ağlıyor. Defne genelde korkak bir çocuk değildi. Kuzey daha korkak ve çekingen. Yeni gördüğü insanlar olduğunda saatlerce ağlıyabiliyor. Defne hemen kucaklarına gidip oturabilirdi.

- Defne diş çıkartırken, bir gece aniden ateşi 39-40 dereceye çıkar, ertesi gün düşerdi ve yeni bir dişi patlardı. kuzey'in dişi çıkmadan evvel yaklaşık bir hafta 10 gün kadar tüm uyku düzeni bozuluyor. Ateşi çıkmıyor ama içi yanıyor. Bu süreç boyunca özellikle gece yarım saatte biir uyanıp su içiyor ve yatıyor.

-Defne pek hasta olmayan, bünyesi kuvvetli bir bebekti. Hasta olduğunda da ateşi çıkardı genelde. Kuzey daha sık hasta oluyor ve ateşi çıkmıyor genelde boğaz yollarından sorunu oluyor...


Şimdilik aklıma gelenler bunlar...
Ara ara başka farklılıklar ya da benzerlikler görünce yazmaya devam edeceğim :)

1 yorum:

  1. annem hep der ki iki cocugum var ikisinin de benzeyen neredeyse tek bir yonu yok :) OYleyiz hakikaten cok farkliyiz abimle ama iste evlere gelen renk de bu sanirim :) Defneyle Kuzeyin de evinize kattigi guzel renkler hep varolsun. Cok seviyorum bu kardes yazilarini ben cok elinize saglik.

    YanıtlaSil